Jak przygotować pliki?

ikonki-programowJakie pliki akceptujemy?

CDR, PDF, TIF, EPS, JPG, BMP, PNG, PSD

 

Preferowany przez nas format zapisu to CDR - CorelDraw. Optymalnym formatem dla jest jest również powszechny format zapisu plików graficznych PDF w jakość drukarskiej (press quality), preferowana wersja 1.5 (Acrobat 6), lub 1.3 dla programów Adobe Indesign, Illustrator, Photoshop.
Skompresowane archiwa: ZIP, RAR, 7zip - mogą zostać niepoprawnie rozpakowane, dlatego najlepiej dodawać pliki do naszego serwera FTP bezpośrednio nie tworząc archiwów.

 


 

cmyk-iconCMYK i rozdzielczość dpi

 

W celu uniknięcia utraty jakości, Twoje dane powinny zostać zapisane w rozdzielczości co najmniej 300-dpi w oryginalnej wielkości 1:1. Dla projektów graficznych do druku offsetowego i cyfrowego akceptujemy wyłącznie pliki CMYK minimum 300-dpi.

Natomiast przy druku solwentowym wielkoformatowym prosimy o zapis z mniejszą dokładnością np. 150-dpi i proporcjonalnie malejącą wraz z wielkością wydruku. Prace w przestrzeniach RGB i Pantone zostaną zamienione na przestrzeń CMYK.

 


 

Osadzona treść

 

Zintegrowana w plikach graficznych zawartość jak logotypy, teksty, zdjęcia muszą zostać osadzone jako wektory lub obrazy o rozdzielczości co najmniej 300-dpi, aby po wydrukowaniu były ostre i wyraźne bez widocznych pikseli. Należy również, jeśli to możliwe, unikać interpolacji (sztucznego powiększania) obrazów. 

 


 

spadSPAD

 

Jest to wolna przestrzeń służąca do niwelowania różnic w docinaniu podczas produkcji. Prosimy by spad naokoło każdej strony projektów graficznych do druku cyfrowego i offsetowego wynosił 2 mm

Dla druku niektórych elementów wymagamy większego spadu np. druku banerów, siatek itp. 30 mm.

 

Dlaczego potrzebujemy spady?
Papier to tworzywo naturalne, które pod wpływem czynników z otoczenia (temperatura, wilgotność) ulega zmianom, co może wpłynąć na pewne odstępstwa podczas końcowego docinania.

 


 

marginesWewnętrzny margines

 

Jest to obszar, w którym nie powinny znajdować się żadne ważne informacje, takie jak czcionki/teksty lub loga i grafiki, które nie mogą zostać docięte. Zalecamy, aby obszar ten wynosił co najmniej 4 mm od krawędzi formatu końcowego.

 


 

Wycinanie po konturze lub frezowanie

 

Do wycięcia po konturze konieczny jest kontur linii cięcia lub frezowania, który najlepiej wykonać jest w programie CorelDraw (CDR). Linia/krzywa musi być zamkniętą ścieżką w wyraźnie widocznym kolorze. Należy zwróć uwagę, aby unikać drobnych motywów i ostro zakończonych kantów. Ważne teksty i elementy nie powinny znajdować się zbyt blisko linii cięcia, aby uniknąć ich przypadkowego ucięcia.

 

 


 

przod-tylStrony - przód, tył

 

Podczas tworzenia projektów graficznych zwróć uwagę, czy wszystkie strony w plikach graficznych były poprawnie wykonane, a w przypadku wielostronicowych grafik - by strony były umieszczone w odpowiedniej kolejności.

 


 

Nazewnictwo plików graficznych

 

Prosimy stosować jednoznaczne nazwy, pozwalające określić zawartość plików np. nazwa "DSC_0001.jpg", a "banner-2000x1000.jpg". Można również dodawać nazwy jak strona tytułowa, przód, tył, numer strony itp.

 

 


 

warningNa co zwrócić uwagę!

 

GRUBOŚĆ LINII

Prosimy aby linie, a także elementy czcionek nie były zbyt cienkie. Na monitorze - dzięki funkcji powiększenia linie są dobrze rozpoznawalne. W przypadku druku, tego rodzaju linie mogą nie być wydrukowane, by były dobrze widoczne i wyraźne.

 

CZCIONKI

Zalecamy przekształcenie wszystkich czcionek na ścieżki/krzywe/wektory.

 

BŁĘDY ORTOGRAFICZNE I W SKŁADNI

Nie prowadzimy korekty ortografii oraz składni. 

 

Zobacz również jak przesłać do nas pliki